W dzisiejszych czasach można spotkać różne choroby. Jedne z nich wydają się niemożliwe, inne dziwne, a jeszcze inne wywołują szok i poruszenie. Przekonaj się jakie niecodzienne dolegliwości związane z oczami spotykają ludzi. W niektóre z nich aż trudno jest uwierzyć.

Czy słyszałeś o nich?

Pierwsza z chorób, która może wywołać spore zdziwienie to owłosione gałki oczne. Na dzień dzisiejszy zanotowano jedynie kilka przypadków na całym świecie, jednakże tym paru osobom na gałce ocznej wyrosły włosy. Takie niespodziewane zjawiska mają miejsce już w łonie matki, a ich skutki uboczne widoczne mogą być od pierwszych dni życia, albo w późniejszym czasie.

Czerwone oczy kojarzą się tylko i wyłącznie z królikiem, albo ewentualnie innym zwierzęciem. A człowiek? Ludzie także rodzą się z oczami w takim kolorze. Jest to związane z albinizmem, a mianowicie w organizmie nie zostaje wytworzona właściwa ilość melaniny. Melanina jest pigmentem odpowiadającym za barwienie skóry, włosów oraz oczów. Jej brak sprawia, że oczy są czerwone na skutek naczyń krwionośnych, które prześwitują przez tęczówkę. Taki wygląd wzbudza niewątpliwą uwagę, nie jest on bynajmniej uzyskany przy pomocy kolorowych soczewek, ale to naturalny odcień oczu.

Dwoje oczu o innych odcieniach także wywołuje całkiem spore zainteresowanie. Stan ten jest związany z zaburzeniami określanymi mianem heterochromii. Zmaga się z nią około 1% populacji. Różne stany choroby objawiają się innym zabarwieniem oraz zróżnicowaniem kolorów.

Jeszcze większe zdziwienie wywołują dwie źrenice występujące w jednym oku. Pracują one w sposób niezależny, gdyż posiadają oddzielne zestawy mięśni. Jest to jedna z najrzadziej występujących chorób świata, jednakże mimo wszystko nie jest ona wymysłem człowieka.

W kontekście niespotykanych chorób nie sposób nie wspomnieć o czarnych oczach. Tego typu dolegliwość nosi miano aniridy, czyli beztęczówkowości. Ludzie, którzy mają czarne oczy posiadają niewielki pierścień tkanki tęczówki wokół źrenicy. Jednakże, źrenica ma tak duże gabaryty, że nie widać jej, co sprawia, że odcień oczu jest czarny. Taki stan rzeczy jest efektem niewłaściwej mutacji chromosomów.

Zespół kociego oka to jeszcze jedna z dolegliwości o których warto wiedzieć. Choroba ta objawia się brakiem tkanki, dzięki czemu źrenica zwęża się, a tęczówka zmienia kształt. Właśnie z tego powodu oczy wyglądają tak samo jak u kota. Taki stan rzeczy jest efektem nieprawidłowości w chromosomie 22, co odbija się także na sercu, nerkach i układzie kostnym.