Regularnie słychać nawoływania lekarzy oraz specjalistów do spraw zdrowia, aby pożegnać się na stałe z papierosami. Jest to związane ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia raka płuc i innych chorób związanych z tym nałogiem. Palacze nie zdają sobie sprawy jak wiele negatywnych substancji znajduje się w każdym papierosie.

Co można znaleźć w jednym papierosie?

Palenie papierosów to najgroźniejszy nałóg, który powoduje cały szereg negatywnych skutków ubocznych. Niełatwo z nim zerwać i w większości przypadków potrzeba do tego specjalnych plastrów bądź tabletek. Jednakże najważniejszą rolę odgrywa silna wola i chęć rzucenia palenia, co z reguły stanowi największe wyzwanie. Brak papierosów to jednocześnie większa szansa na zachowanie zdrowia, uniknięcie nowotworów i innych chorób, które powiązane są ze szkodliwymi substancjami, które znajdują się w każdym papierosie. Precyzując, w jednym z nich występuje około 600 składników. Kiedy się spalą wytwarzają przeszło 7 000 substancji chemicznych. Co najmniej 69 z wymienionych chemikaliów wpływa na rozwój nowotworów. Dodatkowo wiele innych substancji również wykazuje się sporą toksycznością i powoli niszczy organizm od środka. Niektóre substancje mają zbliżone działanie do trutki na szczury, a mimo wszystko każdego dnia tysiące ludzi palą papierosy i nie myślą o swoi organizmie. Dym tytoniowy jest równie groźny, dlatego palenie bierne jest tak samo niezdrowe jak zaciąganie się papierosem.

W dymie tytoniowym występuje aceton, który znajduje się chociażby w zmywaczu do paznokci, a z kolei kwas octowy można znaleźć w farbach do włosów. Każdy słyszał o amoniaku, jako środku używanym do czyszczenia, cóż warto wiedzieć, że wprowadzono go również jako dodatek do papierosów. Arsen można znaleźć w trutce na szczury, a benzen w cemencie kauczukowym i benzynie. W dalszej kolejności warto wspomnieć o butanie, który tworzy płyn do zapalniczek, a kadm z kolei mieści się w kwasie akumulatorowym oraz papierosach. Tlenek węgla uwalniany w spalinach samochodowych także znajduje się w dymie papierosowym i często jest wdychany przez niewinne osoby mieszkające z palaczami. Ołów znajdujący się w dymie używa się w bateriach, a naften to podstawowy składnik kulek na mole. Jest też metanol, nikotyna, smoła oraz toluen. Wymienione składniki znajdują się w farbach, umożliwiają utwardzanie nawierzchni drogowych oraz służą do zabijania owadów.

Rzuć palenie już teraz, bo papierosy przyczyniają się do wielu chorób i przedwczesnej śmierci.