Z biegiem lat kwas hialuronowy staje się najlepszym przyjacielem coraz większej ilości kobiet. Używa się go w kosmetyce, medycynie estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Jego zadanie to spłycanie zmarszczek, powiększanie piersi oraz modelowanie innych partii ciała. Co trzeba o nim wiedzieć?

Kwas hialuronowy znany jest również pod nazwą eliksir młodości, jednakże ta wdzięcznie brzmiąca nazwa wiąże się z odpowiednią ceną. Używa się go w trakcie różnorodnych zabiegów chirurgicznych oferowanych przez specjalistów oraz kosmetyczki, nie bez powodu jest on tak popularny. Jaki jest jego sekret?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkiej skórze. Jest on polisacharydem. Przez określenie to rozumie się cukier złożony cechujący się bardzo dużą chłonnością. Jego zadaniem w organizmie jest wiązanie wody. Sprawia to, że stanowi on barierę ochronną dla skóry, gdyż nie wiotczeje oraz jest odpowiednio nawilżona. Jego dodatkową zaletą jest zwalczanie wolnych rodników, dzięki czemu organizm zachowuje na dłużej młody i promienny wygląd. Kwas hialuronowy sprawia, że skóra lepiej chroni się przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, mowa o wietrze, niskich temperaturach oraz intensywnym promieniowaniu słonecznym.

Razem z upływem lat w ludzkiej skórze występują coraz mniejsze ilości kwasu hialuronowego. Przekłada się to na negatywny wygląd skóry. Jest to ściśle związane z faktem, że włókna kolagenowe nie są już tak elastyczne jak miało to miejsce w młodości. W dalszej kolejności należy spodziewać się już tylko zmarszczek. Nikt nie jest w stanie zachować buzi 20letniej dziewczyny na całe życie, jednakże procesy starzenia, dzięki kwasie hialuronowym mogą zostać zdecydowanie opóźnione.

Kiedy sięga się po kremy wzbogacone o kwas hialuronowy należy spodziewać się znacznych różnic w występujących do tej pory niedoborach. Nie należy jednak oczekiwać od kremu takich samych efektów jak w przypadku zabiegów kosmetycznych wykonywanych w salonach. Wiąże się to z faktem, że cząsteczka kwasu hialuronowego występującego w kremie nie przedostaje się przez skórę, czyli efekty nie są tak długotrwałe jak w drugim przypadku. Kiedy mowa o kwasie wstrzykiwanym do skóry, odpowiada on za zmianę struktury skóry. Na skutek tego można mówić o ujędrnieniu, wypełnieniu oraz nawilżeniu skóry. Bez względu na wybierany produkt, kwas hialuronowy to zdecydowany przyjaciel kobiet w każdym wieku.