Alergie pokarmowe są w dzisiejszych czasach niezwykle powszechne. W mniejszym lub większym stopniu dotyczą one większej części populacji. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i co zrobić, gdy zauważy się u siebie niepokojące objawy.

Czym są alergie pokarmowe?

Występujące niemal u każdego alergie pokarmowe to zaburzenia, których skutkiem jest szerokie spektrum objawów chorobowych warunkowanych mechanizmami immunologicznymi. Definiując alergie prostym językiem, są to uczulenia organizmu na konkretne substancje chemiczne, które zawierają określone pokarmy. Po dostaniu się ich do organizmu wraz z pożywieniem, organizm reaguje reakcją obronną i traktuje je, jako ciała obce. Niestety wiąże się to ze wszystkimi, powszechnie znanymi objawami, takimi jak pojawienie się wzdęć, rozwolnienia, czy opuchlizny na ciele. Często jest także wystąpienie wysypki lub problemów skórnych.

Mogą jednak pojawić się również duszności. Alergie są zależne od czynników genetycznych, ale mogą także być także nabyte. W skrajnych przypadkach trzeba zastosować eliminację danego składnika z diety, ale w pierwszej kolejności trzeba rozpoznać, na co jest się uczulonym. W przypadku występowania drobnych objawów można zastosować leki, takie jak Manti, Ulgix Wzdęcia Max, czy Rennie. Warto jednak się przebadać i dokładnie zdiagnozować, co jest przyczyną problemu, gdyż na dłuższą metę walka jedynie z objawami może odbić się na stanie zdrowia.

Jak zdiagnozować alergie pokarmowe?

Chcąc dokładnie dowiedzieć się, na co jest się uczulonym, trzeba wykonać testy alergiczne. Jest to metoda zalecana dla każdego, kto ma dość poważne objawy alergiczne, których przyczyny nie do końca jest w stanie dociec na własną rękę. Można co prawda próbować doszukiwać się alergenów na własną rękę. Należy wtedy dokładnie obserwować swój organizm. Warto notować wszystko, co się jadło, by móc później określić, po których produktach spożywczych ma się objawy alergii. Takie notatki mogą również pomóc lekarzowi, który będzie mógł zawęzić pole poszukiwań i skuteczniej znajdzie przyczynę problemu. Należy jednak pamiętać, że powszechne są alergie pokarmowe związane z wieloma składnikami pożywienia, dlatego też przeprowadzenia rzetelnych badań jest najskuteczniejsze.

Czy alergie pokarmowe można wyleczyć?

Dietetycy określili wiele sposobów na eliminację problemów z alergiami pokarmowymi. Wdrażanie każdego z nich jest jednak bardzo indywidualne, gdyż zależy od wielu czynników, a w tym od podłoża występowania alergii. Trudno jednoznacznie określić procedurę postępowania, bez znajomości konkretnego przypadku, więc należy udać się do lekarza. Jedną ze skutecznych metod jest dieta eliminacyjna, która polega na usunięciu składników uczulających z diety, co po pewnym czasie pozwoli wdrożyć je do jadłospisu w niewielkich ilościach, bez borykania się z reakcjami układu odpornościowego organizmu. Zazwyczaj jest to proces dość długotrwały i wymaga precyzyjnie ułożonej diety na podstawie dobrze przeprowadzonej diagnozy.