Przed dokonaniem wyboru kosmetyków dla mężczyzn należy pamiętać, iż męska skóra posiada zupełnie inne potrzeby niż kobieca oraz wymaga zupełnie innego podejścia, innej pielęgnacji, a także zastosowania innych produktów. Odpowiednie dostosowanie kosmetyków dla mężczyzn jak np. żel do twarzy, pozwala zyskać gładką cerę oraz zaoszczędzić czas na jej pielęgnację.

Rodzaje męskiej cery

Wyróżnia się następujące rodzaje męskiej cery:

  • Skóra tłusta – cechuje się podatnością na świecenie. W trakcie dnia pokrywa się warstwą sebum, powodując zatkanie porów, co może doprowadzić do powstania wyprysków.
  • Skóra sucha – towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, które pojawia się w wyniku umycia twarzy. W ciągu dnia bardzo często sprawia wrażenie, iż skóra jest napięta i szorstka.
  • Skóra mieszana – również jak skóra tłusta świeci się, lecz tylko w strefie T, która obejmuje brodę, nos i czoło.

Oczyszczanie męskiej twarzy

Gruczoły łojowe, które są zlokalizowane na męskich twarzach, przez całą dobę produkują znaczne ilości sebum. Jest to powodem, iż męska cera, w większej ilości niż kobieca, narażona jest na działanie szkodliwych bakterii przyczyniających się do wystąpienia wyprysków i różnego rodzaju podrażnień. Chcąc uchronić skórę przed takimi niespodziankami, zalecane jest dokładne i regularne oczyszczanie jej, które jest bardzo łatwe i przyjemne. Dla osób które posiadają skórę suchą zalecane są delikatne produkty bez parabenów i alkoholu. Osoby o cerze tłustej lub mieszanej powinny skorzystać z żeli do twarzy, które zmniejszają błyszczenie twarzy i ograniczają pracę gruczołów łojowych.

Tonizowanie męskiej twarzy

Męska twarz, która została oczyszczona za pomocą wody i żelu do twarzy, zmienia swój odczyn (pH) oraz usuwa naturalny płaszcz hydrolipidowy, którego zadaniem jest ochrona skóry. Tonik odpowiedzialny jest za przywrócenie skórze naturalnego, kwaśnego pH na poziomie 5,5.

Nawilżanie i odżywianie męskiej twarzy

Krem dla mężczyzn stosuje się w celu dostarczenia skórze składników odżywiających i nawilżających. Jego supermoc oparta jest o nawilżenie, uelastycznienie oraz zapobiegnięcie podrażnieniom. Ponadto niektóre kremy zapobiegają powstawaniu zmarszczek oraz minimalizują przebarwienia skóry. Krem należy stosować dwa razy dziennie – po oczyszczeniu oraz po stonizowaniu cery.

Golenie męskiego zarostu twarzy

Po goleniu warto skorzystać z takich kosmetyków jak balsam po goleniu oraz woda po goleniu. Balsam ukoi i nawilży skórę oraz zapobiegnie nieestetycznym i nieprzyjemnym podrażnieniom po goleniu, natomiast woda po goleniu nawilży i ukoi twarz, jak i również nada przyjemnego zapachu.